Apple na 400 USD za akcii

Akcie společnosti Apple Inc. (AAPL) se ve středu propadly o 23.44 USD na hodnotu 402,8 USD za akcii, což představuje nejnižší hodnotu od prosince 2011. Během dne došlo k poklesu ceny až na 398.11 USD za akcii. Jedná se první propad pod hranici 400 USD za posledních 15 měsíců. 

Celkem se hodnota akcií společnosti Apple propadla tento týden o více než 6% a za celý rok už ztratila 24 % své hodnoty.

Proč cena akcií Applu padá

Důvodů je hned několik:

První je varování, které přišlo ze společnosti Cirrus Logic (CRUS), která pro iPhony vyrábí audio čipy. Ta uvedla, že musela ve čtvrtém kvartálu 2012 provést velké změny stavu zásob, když se snížila předpověď na poptávku po vysokoobjemovém zboží, protože zákazník poptává novější komponenty. To v podstatě znamená, že se iPhony neprodávají tak dobře, jak se původně očekávalo. Apple totiž představuje 90 % zakázek Ciruss Logic (CRUS). V reakci na toto prohlášení se akcie Cirrus Logic (CRUS) propadly o 15 %.

Analytik Vernon Essi z Needham & Co. prohlásil, že očekává propad ostatních dodavatelských firem Applu (AAPL), jako jsou například Broadcom (BRCM), Peregrine Semiconductor (PSMI), TriQuint Semiconductor (TQNT) a Skyworks Solutions (AWM). Všechny tyto akcie zakončili den s propadem minimálně 3 %.

Dále Goldman Sachs vydalo prohlášení k očekávané zprávě zisků Applu (AAPL) za druhý kvartál, které mají být vydané v úterý 23.4.2013. Goldman Sachs očekává nevýrazné výsledky, protože prodeje iPhonu se od prosincových výsledků pravděpodobně propadly. Přesto však Goldman Sachs akciím Applu (AAPL) nadále věří a stále je označuje jako vhodné pro nákup. Důvodem pro to je, že by dle jejich předpokladů tento krátkodobý negativní sentiment měl zeslábnout a příchod nových produktů na trh opět přinést akciím růst. Letošním cílem Goldman Sachs na akciích Applu (AAPL) je 575 USD za akcii.

Z technického hlediska akcie Apple (AAPL) dlouho držely hranici 419 USD, pod kterou se nacházelo mnoho stop lossů. Ve chvíli, kdy došlo k jejímu proražení se tyto stop lossy aktivovaly, což přineslo zrychlení propadu. V tuto chvíli je rozhodující hranicí 400 USD za akcii. Pravděpodobným vývojem je propad až na resistenci 365 USD.

Apple letos vyplatí dividendy

Apple (AAPL) v březnu oznámil rozhodnutí o vyplácení dividend, které bylo prvním od roku 1995. Apple (AAPL) mezi akcionáře rozdělí 98 miliard USD, konkrétní výše dividendy bude 2,65 USD na akcii čtvrtletně, což podle aktuální ceny dává roční výnos přibližně 1,7 %.

Zdroj: www.marketwatch.com/story/apple-hit-by-more-signs-of-downbeat-quarter

Tags: ,