Opce

Informace o obchodování s US akciovými opcemi

 

Obchodovat s US opcemi je snadné, umožňuje vysoké zisky, ale je riskantní
V posledních dnech mě velmi zaujalo obchodování s opcemi. Za dva dny se mi totiž pomocí DVOU transakcí podařilo při zkušebním obchodování (Virtual Trading) vydělat 50.000 Kč . Obchodování s opcemi není vůbec složité, stačí znát pár základních věcí a také je třeba mít toho správného brokera. Já jedu přesOptionsXpress, ale jde to i levněji přes Interactive Brokers.

 

Opcí je více druhů, ale těmi základními jsou Call a Put opce. Každá opce se také vyhlašuje na určité podkladové aktivum, hlavně akcie. Pokud chcete spekulovat na růst akcie, nakoupíte Call opce. Pokud věříte v pokles akcie, je třeba koupit Put opce. Opce mají také svou určenou dobu trvání. Většinou je to jeden měsíc. UOptionsXpress vidíte u každé opce, za jak dlouho expiruje. Označení je podle měsíce expirace (aktuálně tedy Mar10 – březen 2010). Nedávno došlo k úpravě a zpřehlednění názvu opcí:

 

 

 

Nejlepší je samozřejmě vybírat takové opce, které jsou dostatečně likvidní a také mají nízký spread (rozdíl mezí nákupní a prodejní cenou). Já doporučuji třeba opce na ETF QQQQ, který vyjadřuje obdobné pohyby jako celý trh Nasdaq. Přehled opcí na QQQQ pak zobrazíte kliknutím na Find Chain. Zobrazí se takovýto seznam:

 

 (kliknutím si můžete foto zvětšit)

 

 

Aktuální kurz akcie QQQQ byl v tu dobu $44,37. Po levé straně jsou zobrazeny Call opce, uprostřed je modře označena tzv. Strike cena (tedy jakási cílová cena opce, tato částka se pohybuje kolem aktuální ceny akcie) a vpravo jsou potom Put opce.

 

 

Při spekulaci na růst ceny akcie QQQQ tedy berete v potaz levý sloupec – Call opce. Pokud chcete opce koupit, je třeba se dívat na sloupec Ask (cena opce, kterou požadují prodávající). Červeně označeny jsou opce, které jsem později zkušebně nakoupil. Žlutá barva pak označuje opce, jejichž Strike cena je nižší než aktuální cena akcie.

 

 

Opce se prodávají v balíku po 100 ks, pokud tedy do formuláře vepíšete nákup 1 ks, nakoupí se automaticky 100 ks opcí. V tomto případě jsem zkušebně nakoupil 10 ks opcí QQQQ Mar10 42 Call za cenu $2,67 (na prvním obrázku cena ještě $2,62), bylo to tedy celkem 1000 opcí a k zakoupení těchto opcí byl potřebný kapitál $2670 (cca 55.000 Kč). Při nákupu opcí byla cena akcie QQQQ cca $44,4. Ještě ten den cena akcií stoupla na $44,69 a také cena opcí stoupla na $2,88 (tedy růst o cca 8 %). Opce se Strike cenou $45 ale stouply z $0,55 na $0,64, růst byl tedy cca 16 %.

 

 

Růst jednotlivých opcí, červeně označených na předchozí fotce:

 

Nakoupené opce

 

 

V tabulce je jasně vidět růst zisku v dolarech (nikoli procentech) u jednotlivých opcí (všechny jsou to QQQQ Call opce Mar10, liší se pouze Strike cena a tím také pořizovací cena opcí. Matoucí můžou být zisky, které sice dolarově klesají, protože je od každé opce nakoupeno 10 kusů, ale cena 10 opcí se Strike cenou $42 byla $2880, zatímco opce se Strike cenou $45 měly hodnotu pouze $640. Lišily se také procentuelní zisky – u opcí se Strike cenou $42 byl zisk 8 % a u opce se Strike cenou $45 byl zisk již 16 %.

 

 

Velmi důležité jsou následující dva grafy. Tam můžete naprosto jasně vidět, jaký je rozdíl v zisku nebo ztrátě u akcií oproti zisku u opcí:

 

Akcie     Opce

 

 

V grafech vidíte zisky při koupi 100 ks akcií QQQQ za $44,62 (na nákup by bylo třeba $4462) nebo 10 opcí (QQQQ Mar10 43 Call) se Strike cenou $43 (na jejichž nákup byste potřebovali pouze $1820). U opcí můžete vidět mnohem větší možné zisky při růstu ceny akcie QQQQ, ale také krutou ztrátu hodnoty opce při poklesu ceny akcie QQQQ. Tyto grafy byly vypočítány v aplikaci Toolbox / Trade Calculator u OptionsXpress.

 

 

Skvělé na OptionsXpress je také to, že si můžete vyzkoušet obchodovat s opcemi zkušebně v aplikaci, kterou najdete na záložce Toolbox / Virtual Trading. Tam najdete 3 hlavní záložky: Account – přehled peněz, obchodů, otevřené pozice. Trade – otevře formuláře pro nákup nebo prodej akcií, opcí i futures. Quotes – na této záložce můžete procházet aktuální ceny a další podrobnosti u jednotlivých akcií, opcí a futures. V této aplikaci sice obchodujete jen virtuálně, ale s real-time kurzy! Díky tomu můžete získat potřebné zkušenosti k pozdějšímu obchodování s opcemi. To umožňuje vysoké zisky v krátkém období, ale nutno opět zdůraznit mnohem vyšší riziko, které obchodování s opcemi také přináší. Opce navíc můžete držet pouze omezenou dobu (dle Strike Price), ale akcie můžete držet třeba 10 let.

 

 

Stav portfolia US opcí po cca týdnu
Díky podstatnému růstu akcií v USA a tedy růstu podkladové ETF akcie QQQQ (aktuálně $46,44 oproti $44,37 v době nákupu opcí, tedy růst o 4,7 %) došlo také k výraznému růstu cen opcí:

 

Procentuelní zisky u jednotlivých opcí, podle Strike ceny: $42 – 64 %, $43 – 95 %, $44 – 101 %, $45 – 184 %, $46 – 245 %.

 

 

Opční strategie “Pastýř”
Hlavní technikou této strategie je nakoupení opcí a delší držení, tedy cca 1-2 týdny. Další detaily:

 

- podkladová akcie ETF QQQQ

 

- expirace opce – následující měsíc

 

- opce in money v ceně nižší než $1,5

 

Jedinou podmínkou úspěchu této strategie je růst podkladové akcie, tedy indexu Nasdaq. Což platilo z dlouhodobého hlediska skoro za celý poslední rok. A “Trend is your friend”. Ve zkušebním obchodování jsem nakoupil 8. března 100 ks QQQQ Apr10 46 Call. Aktuální stav 16. března po včerejším menším poklesu je zisk 34 %.

 

 

Dallší doporučení od OprionsXpress: kupujte opce s expirací 2-4 měsíce. Kupujte opce In the Money. Kupujte opce s malým spreadem. Používejte precizní Money management. Určete si výstupní pozici. Další podrobné informace o opcích najdete po přihlášení ke svému účtu OptionsXpress na záložce Educate.

 

 

Během několika posledních dní jsem obchodoval

 

přes OptionsXpress a opravdu jsem velmi spokojen s jejich aplikací a softwarem pro obchodování s opcemi. Vše šlape tak jak má a navíc objevuju další zajímavé funkce. Jednou z nich jsou Real-time kurzy u opcí:

 

 

 

Stačí si otevřít libovolný seznam opcí (Options Chain) a vpravo nahoře u grafu zaškrtnout položku “Streaming”. Pak se budou zobrazovat real time ceny jednotlivých opcí. Samozřejmě také zároveň používám Streaming graf s ETF akcií QQQQ a s nastavením Candle, 1 den, 5 minut nebo 1 minuta.

 

 

Během posledních dní jsem čekal na moment vstupu na trh, ale pořád to šlo nezadržitelně nahoru. Proto jsem v úterý za 1/10 kapitálu nakoupil opce QQQQ May10 49 Call. Ve čtvrtek jsem je pak prodal se ziskem 38 % (zisk za 2 dny? hmmm to není špatné ). Prostě jsem neodolal a vybral zisk, ale taky mě ovlivnily špatné zprávy z US trhu práce, které byly jedinou špatnou zprávou. Korekce včerejšího velkého růstu se ale dala čekat. Abych nastoupil s veškerým kapitálem do opční strategie Pastýř bych právě potřeboval nějaký pořádný krátkodobý pokles, protože nakupovat nahoře není moc dobrá strategie . Pokud ale budou akcie růst i nadále, bylo by zbytečné nechat si ujet vlak. Ekonomika vypadá dobře – a to je ta hlavní zpráva (tedy trošku to kazí vysoká nezaměstnanost a Řecko, ale vždycky se prostě nějaké proti najde).

 

 

Menším problémem může být také cena QQQQ kolem $50. Ne snad proto, že je to takové hezké číslo, ale někteří lidé mohou mít nastaveny na svých účtech automatické prodejní příkazy na tuto částku a také je to taková psychologická hranice, protože ostatní si zase říkají že ti druzí určitě budou prodávat tak prodávají taky. Někteří obchodníci, kteří věří v technickou analýzu také dost dají na čísla a proto bych byl mnohem radši, kdyby se cena pohybovala někde jinde. Třeba na $53 .