Stabilní růst a pravidelně vyplácené dividendy, to nabídne Chevron

Chevron Corporation je americký gigant v oboru energetiky. Portfolio jeho činností sahá od ropy, uhlí, zemního plynu, geotermálních energií až po výrobou chemikálií. Tato společnost byla založena v roce 1911 jako jeden z 32 nástupců společnosti Standard Oil pod názvem Standard Oil of California. V roce 2001 koupila společnost Texaco a přejmenovala se na ChevronTexaco. O 4 roky později se však vrátila k původnímu názvu. Dlouhodobě je Chevron (NYSE: CVX) jednou z největších světových firem z oblasti energetiky, operuje totiž kromě Spojených států v dalších 180 zemích světa. Činnosti v oblasti ropy spočívají ve vyhledávání ložisek, získávání surové ropy, jejím zpracování na další deriváty a následném prodeji s pomocí ropovodů, tankerů, železnic či motorových vozidel. Kromě zpracování ropy patří k významným segmentům společnosti také výroba, zpracování a produkce různých chemikálií. Hlavní část této činnosti obstarává filiálka Chevron Phillips Chemicals Company LLC (CPChem). Její činnost je z hlediska geografie  široce rozprostřena. Co se týče činnosti společnosti Chevron (NYSE: CVX) ve Spojených státech amerických, tak hlavní geografické oblasti se nachází v Mexickém zálivu, Kalifornii, Luisianě, Texasu, Novém Mexiku a Skalnatých horách.

Energetický gigant, to je Chevron

Jak už bylo řečeno, je Chevron (NYSE: CVX) jedna z největších světových firem v oblasti energetiky.  Tomu také odpovídá výše celkové tržní kapitalizace, která je aktuálně 239.21 miliardy dolarů. Oproti předchozímu roku se zvýšila celková hodnota společnosti o více než 30 miliard USD. Díky tomu se však zvýšil celkový dluh společnosti, který aktuálně dosahuje 9.09 % celkové tržní kapitalizace. Společnost Chevron (NYSE: CVX) aktuálně zaměstnává 62 000 zaměstnanců. Ve Spojených státech je největší konkurencí Exxon Mobil Corporation (NYSE: XOM) s celkovou tržní kapitalizací 403 miliard dolarů a 76 900 zaměstnanci.

Chevron (NYSE: CVX) mimo jiné klade velký důraz na svůj vliv na životní prostředí. Každým rokem vydává zprávu o stavu emisí a růstu produkce energie z obnovitelných zdrojů.

Cena ropy je pro Chevron klíčová

Co se týče finanční stránky společnosti, aktuálně se Chevron (NYSE: CVX) nachází na vrcholu svých sil. Po rapidním propadu tržeb v roce 2009 se společnosti podařilo hlavně díky rostoucí poptávce obnovit jejich růst. Jak je vidět z následujících grafů, ve srovnání let 2011 a 2012 však došlo k mírnému propadu. Jedním z důvodů byl také srpnový výbuch rafinerie v Richmondu způsobený roztržením ropovodu, který následně vedl k požáru. Celkově byl provoz rafinerie omezen na 8 měsíců.

Hrubá marže společnosti dosáhla 33.5 %, čistá zisková marže 10.96 % a operativní marže 18.72 %. Ve vývoji čistého zisku můžeme logicky vidět vysokou korelaci ve srovnání s tržbami.

Zdroj: markets.ft.com

Zdroj: markets.ft.com

Za rok 2012 se celkový čistý zisk propadl z 26.9 miliardy dolarů na  26.2 miliardy USD oproti předchozím roku. Částečně se na tom také podepsala nižší průměrná cena ropy, která byla za rok 2012 91 USD oproti 101 USD z roku 2011.

V prvním kvartálu letošního roku nastal propad tržeb na 56.82 miliardy USD oproti prvnímu kvartálu 2012, kdy tržby dosáhly 60.71 miliardy USD. Nepomohlo ani zvýšení těžby ropy 2.65 milionu barelu denně oproti 2.63 milionu za minulé období. Exxon Mobil (NYSE: XOM) však také vykázal za první kvartál trochu nižší tržby, než se očekávalo.

Akciový růst i pravidelné dividendy, to nabízí Chevron

Zatímco za poslední rok cena akcií Chevron (NYSE: CVX) vzrostla o 27.3 % a aktuálně se pohybuje na 123.42 USD za akcii, Exxon Mobil Corp. (NYSE: XOM) získala 14.56 %. Pro srovnání, index S&P 500 za minulý rok povyrostl o 28.68 %.

Zdroj: markets.ft.com

Zdroj: markets.ft.com

Zatím si tedy akcie společnosti drží růstovou tendenci, která by v závislosti na aktuálním výsledcích měla vydržet i letos. Průměrně se odhad pro letošní rok pohybuje okolo hranice 130 dolarů za akcii. Někteří optimisté dokonce předpovídají až 135 USD. V každém případě jsou akcie Chevron (NYSE: CVX) vnímány jako růstové a investorům nabízí slušný potenciál. Ukazatel beta je 0.7683.

Kromě růstového potenciálu získá vlastník akcií Chevron (NYSE: CVX) také právo na čtvrtletní výplatu dividendy, která je aktuálně 1 USD na akcii.

Dividenda

Pro letošní rok by pak celková výše vyplacené dividendy měla být 3.9 USD. Oproti prvnímu kvartálu 2013 byla totiž z 0.9 USD akcie zvýšena na 1 USD, což je nárůst o 11 %. Neočekává se, že by v dalších kvartálech výše dividendy ještě rostla.

Ambiciozní růstové cíle

Chevron (NYSE: CVX) do dalších let plánuje zvyšovat svou čistou produkci o 1 % ročně a dále očekává celkový růst společnosti o 4 – 5 % ročně.  37 % investičního kapitálu plánuje utratit na projekty se zkapalněným plynem a dalších 28 % na energetické zdroje z hlubokého oceánu. Několik takových projektů už funguje v Mexickém zálivu, Brazílii, Kaspické oblasti a Východní Asii. Zároveň chce zvýšit denní produkci ropy na 3.3 milionu barelů do roku 2017.

Zdroj: ycharts.com, trefis.com,  cnbc.com, chevron.com, forbes.com