Blue chip Coca-Cola

Coca-cola je největší světový výrobce nápojů a zároveň jedna z blue chip akcií. Coca-cola Company (NYSE: KO) vznikla v roce 1886, kdy ji založil doktor a lékárník John Stith Pemberton v americké Atlantě. Původním úmyslem bylo prodávat kolový nápoj s uklidňujícími účinky proti podrážděnému žaludku, bolestem hlavy a chřipce. Název i logo se v původní podobě zachoval až dodnes a tvar lahve od Coca-Coly je patentově chráněný.  Již na konci 90. let 19. století se Coca-Cola stala jedním z nejpopulárnějších nealkoholických nápojů v USA. Coca-Cola je registrovaná ochranná známka a recept na ni je jedním z nejtajněji střežených tajemství. Roku 1903 byl z Coca-coly odstraněn kokain, který byl nahrazen zvýšeným obsahem kofeinu.

V roce 1919 byla společnost za 25 milionů dolarů prodána obchodníkovi Ernestu Woodruffovi. Jeho syn Robert z Coca-cola Company (NYSE: KO) udělal mezinárodní společnost, která svůj hlavní produkt, Coca-colu, prodává prakticky po celém světě. Od roku 2005 pak společnost na trh uvedla Coca-Cola Zero, což je kolový nápoj s náhradními sladidly.

Coca-cola vždy byla dobrá investice

Produkty Coca-cola Company (NYSE: KO) se prodávají do více než 200 státech na světě a ve většině těchto států okupuje Coca-cola Co. (NYSE: KO) přední příčky prodejů. Hlavní produkční segment jsou nealkoholické nápoje, většinou obsahující oxid uhličitý. Kromě Coca-coly se český zákazník může setkat s dalšími produkty této společnosti, jako jsou například Fanta, Sprite a Powerade. Coca-cola Co. (NYSE: KO) dále také prodává džusy. Kromě vlastních výroben má podíly v mnoha obalovnách, lahvárnách a dalších společnostech účastnících se produkčního řetězce. Celkový počet zaměstnanců společnosti je 150.9 tisíc zaměstnanců. Tržní kapitalizace firmy aktuálně dosahuje 189.9 miliard USD a celkový počet akcií v oběhu je 4.53 miliardy. I když se stěžejní část odbytu se nachází v USA, ostatní světové oblasti rozhodně nejsou nezanedbatelné. Následující rozdělení je určené podle výše tržeb:

Zdroj: csimarkets.com

Samotné tržby za posledních 5 let pak téměř nepřetržitě rostly. Důvodem je jednak rozšiřování portfolia výrobků a také investice v zahraničí. Hodnoty v uvedeném grafu jsou TTM, čili vždy součtem 4 relevantních kvartálů.

Zdroj: ycharts.com

Kromě rostoucích tržeb se může Coca-cola Co. (NYSE: KO) pochlubit také skvělým výsledkem v oblasti čistého zisku. I když se jeho výše v roce 2011 ve srovnání s předchozím rokem snížila (důvodem byl skokový nárůst čistého zisku ve 4Q 2012, který se v 1Q 2012 vrátil do normálu), tak si jinak drží stále mírně rostoucí tempo. Za letošní rok se čekává vývoj čisté marže opěr pod 10 bilionů dolarů. Za rok 2012 pak byl ukazatel hrubé marže dosáhl 60.29 %, operativní marže 22,23 % a ziskové marže 18.34 %. Takto vysoká čísla poukazují na to, že s prodejem každé lahve Coca-coly se prodává také obchodní značka

Pro společnost Coca-cola (NYSE: KO) je velmi důležitá reklama. V roce 2010 na ni vydala 2,9 bilionu USD, 2011 už to bylo 4 biliony USD.

Buffetovi dělá Coca-cola Co. radost

Co se týče vývoje akcií Coca-cola Co. (NYSE: KO), tak zde je nutno dodat, že Warren Buffet, který je velkým investorem Coca-cola Co. (NYSE: KO), rozhodně věděl, proč do ní investoval. Od roku 2010 se cena akcií pohybovala prakticky pouze jedním směrem a to vzhůru. Aktuálně se vyšplhaly až na 42.29 USD za akcii. Trend je jasně rostoucí a míří na hranici 45 USD za akcii, později možná až na 50 USD.

Zdroj: finviz.com

Ve srovnání s hlavním obchodním rivalem, PepsiCo (NYSE: PEP), je třeba říct, že zatímco Coca-Cola Co. (NYSE: KO) nabídla v loňském roce zisk 16.16 %, PepsiCo (NYSE: PEP) získala 24.83 %. Index S&P 500 pak vzrostl o 27.81 %. Do tohoto výpočtu jsou započítány i dividendy. Coca-cola (NYSE: KO) jich je pravidelným plátcem. V loňském roce byla vyplacena dividenda ve výši 1.12 USD, což představovalo dividendový zisk ve výši 2.67 %.

Z technického hlediska už hlavní část rostoucího trendu je pravděpodobně za námi a je třeba vyčkat, až přijde korekce, která by umožnila nastoupení do dalšího růstového trendu. Jak je z grafu jasně vidět, akcie se de facto pohybuje skokově po 5 USD. Na hranici 35 USD zaváhala, následně ji prorazila až na 40 USD, provedla korekci zpět na 35 a nyní míří k 45 USD. Pokud by se tato situace opakovala, pak je vhodnou strategií vyčkat na odražení od hranice 45 USD a na korekci na 40 USD vstoupit do trhu.

Zdroj: coca-colacompany.com, trefis.com, marketwatch.com, finviz.com, markets.ft.com